Yaylalar Holding'e Genel Bakış

Yaylalar Holding A.Ş., hepsi kendi alanlarının öncü kuruluşları olan Yaylalar Grubu şirketlerini temsil eden ana şirkettir. Yaylalar Holding A.Ş., finansman, strateji, iş geliştirme ve insan kaynakları işlevlerinin koordine edilmesinin yanı sıra Yaylalar Grubu’nun vizyon ve stratejilerinin belirlenmesinden ve grup içinde yaratılacak sinerjiyle marka değerinin artırılmasından sorumludur.

Yaylalar Grubu şirketleri 1968 yılından günümüze, başta petrokimya ürünleri ithalatı, dağıtımı ve finansmanı olmak üzere birçok sektörde hızla büyümeye devam ediyor.

Kazanılanın yatırıma dönüştürülmesi prensibi ve sosyal sorumluluğu ile yıllar içinde hepsi kendi alanlarının öncü kuruluşları olan Yaylalar Grubu şirketlerinin temelleri atılmış ve bugün petrokimya’dan enerjiye, inşaattan gıdaya, lojistikten madenciliğe kadar farklı sektörlerde faaliyet göstermektedir.

Bugün 16 sektörde faaliyet gösteren Yaylalar Grubu, lokomotif sektörü olan petrokimya sektöründe 350 bin tonluk yıllık satış kapasitesiyle Türkiye'nin önde gelen hammadde tedarikçisi konumundadır. 1992 yılında petrokimya ve kimyasal hammadde ithalatına başlayan firma; Rusya, ABD, Kuzey Afrika, Asya ve Avrupa’dan petrokimya hammaddesi ithal edip Türk sanayicilerine sunmaktadır.

Yaylalar Grubu’nun etkin olarak faaliyet gösterdiği bir diğer alan ise inşaat sektörüdür. 1978 yılından itibaren Antalya, İzmir, Bodrum ve İstanbul’da çeşitli projelere imza atan Yaylalar Holding şirketleri, sanayi siteleri ve bazı bakanlıkların taahhütlük işleri yanısıra, temelleri 2007 yılında atılan Dubai’deki “Meydan” hipodromunu ve denizin şehrin içine çekilmesi ile ilgili projesinin altyapı ve drenaj çalışmalarını yürütmüştür. Halen yapımı devam eden İstanbul Beylikdüzü’nde 30 bin m² kapasiteli depo ve Esenyurt’ta iş merkezinin yanısıra Bodrum Konacık’ta 21 villadan oluşan konut projesi yer almaktadır. Ayrıca İzmir’de turizme yönelik yatırım projelerinin lansmanı da kısa bir süre sonra yapılacaktır.

Yaylalar Grubu, sahip olduğu saygınlık ve marka imajı, güçlü ortaklıkları ve Türkiye piyasaları hakkındaki bilgi ve deneyimi sayesinde ana faaliyet alanlarında büyümüş ve ülke ekonomisinin gelişimine katkı sağlayan önemli bir güç haline gelmiştir.

Bir aile şirketi olan Yaylalar Holding'in temellerini atan, Türkiye'nin ilk rotasyon PVC top fabrikasını kuran, herkesin çocukluğunda oynadığı plastik topların mucidi Kurucu ve Onursal Başkanımız Hakkı Yayla, 1994 yılında yönetimi ikinci kuşağa devretti. Nuh Celal Yayla holdingin Yönetim Kurulu Başkanlığı, Ali Kemal Yayla ise Yönetim Kurulu Başkan Yrd. olarak görevlerini ifa etmektedirler.